NFL americký fotbal - Houston Texans

Zašli jsme se podívat na americký fotbal (NFL) - místní tým Houston Texans sehrál přípravný zápas, který se konal na obřím Reliant Stadium. Poprvé v životě jsme zažili neopakovatelnou atmosféru vytvořenou 70 tisíci fanoušky.

Houston Reliant Stadium

Lístky na americký fotbal

Po zábavné zkušenosti ze zápasu v basketbalu (NBA) jsme chtěli vyzkoušet další místní populární sport - americký fotbal. Bylo ke konci srpna, těsně před začátkem hlavní sezóny nejvyšší americké soutěže NFL (National Football League). Lístky na přípravný zápas totiž vycházely o dost levněji. Podobně jako na NBA jsme opět využili oficiální službu, která zprostředkovává prodej lístků od předplatitelů (NFL Ticket Exchange), kteří se nemůžou dostavit a tak nabízí lístky o něco levněji. Koupili jsme jeden lístek za 40 dolarů plus servisní poplatek, takže nás oba vstup vyšel přibližně na 100 dolarů. Na zápas v hlavní sezóně ale zaplatíte klidně 80 dolarů a víc. V porovnání s basketbalem nebo baseballem jde o podstatně dražší zábavu.

Reliant Stadium

Byli jsme celkem rádi, že jsme v té době bydleli v dostupné vzdálenosti k Reliant Stadium, kde se zápas konal. Nevím kolik stojí parkování na oficiálních přilehlých parkovištích, ale soukromníci nechávali lidi parkovat na svých dvorech a před svými podniky klidně i za 20 dolarů. A to nebylo úplně nejblíž, takže se člověk stejně prošel. My jsme tedy dorazili pěkně po svých rovnou od baráku.

Houston Reliant StadiumPřed stadionem už se hromadili fanoušci tradičně oblečení v dresech svých hrdinů. U vstupu to měli zase pěkně zvládnuté a dav souvisle proudil dovnitř, aniž by se tvořila fronta. Museli jsme vylézt mnoho pater do výšky, abychom se dostali na ten správný ochoz. Mohli jsme pochopitelně vyjet výtahem, ale shora byl pěkný výhled na bouřku v dálce. Ochozy uvnitř byly plné stánků se suvenýry a občerstvením. Podobně jako místní jsme hned zakoupili piva a burgery a šli se posadit do monumentálního stadionu s kapacitou 71500 míst (bylo vyprodáno).

Slavnostní zahájení

Texans - slavnostní nástupSeděli jsme nahoře, takže jsme měli celé hřiště jako na dlani. Stadion byl natolik obří, že lidi dole vypadali jako mravenci. Začal zahajovací ceremoniál. V rohu stadiónu šlehaly vysoké plameny a přijel maskot týmu - býk Toro. Za ním přibíhali lidi nesoucí písmena s názvem našeho týmu Texans a v zápětí se objevily i vlajky. Pak přišli na řadu samotní hráči, kteří byli doprovázeni burácejícím davem fanoušků. S každým z hráčů si býk Toro plácnul. Po slavnostním nástupu nemohlo samozřejmě chybět zpívání hymny pod americkou a texasskou vlajkou.

Základní pravidla amerického fotbalu

Texans vykopávajíV Čechách nepatří americký fotbal zrovna mezi populární sporty, a proto jsme moc netušili jaké má pravidla. V podstatě jsme věděli jen to, že je třeba dostat šišatý míč na druhý konec hřiště (touchdown za 6 bodů) nebo ho kopnout do brány ve tvaru vysokého písmene H (field goal za 3 body nebo za 1 bod těsně po touchdownu) a soupeř se tomu snaží zabránit "hlava nehlava". Z pohledu neznalého to může vypadat jako zábava hromotluků, ale ve skutečnosti jde o strategický sport.

Proti sobě stojí dvě řady obrů, kteří se po rozehrání "zakousnou" do sebe a šiška je hozena dozadu na quarterbacka (rozehrávače). NFL - soupeři rozehrávajíTen tam chvíli pobíhá a přemýšlí, kam by to hodil, zatímco jeho spoluhráči se snaží vbíhat do volných pozic a zároveň bránit soupeřům, aby se dostali ke quarterbackovi. Ten, komu se přihraje míč, se snaží běžet co nejdál dopředu a vyhýbat se soupeři, který na něj skáče jako vosa na bonbón :-) Tímto způsobem se snaží posouvat i po malých úsecích vpřed (hra se přerušuje a znova se rozehrává z toho místa, kde je soupeř zastavil) až se dostanou na konec hřiště. Tam to začne být zajímavé, protože se hraje na podstatně menším prostoru a obrana je hodně zhuštěná. Hra má více pravidel, ale nám k pobavení stačilo vědět výše popsané.

Zápas

Houston Texans dali touchdownZápas začal výkopem našich a brzy se to rozjelo na plné obrátky. Maskot domácího týmu Texans, býk Toro, vyzýval fanoušky k hlasitému fandění a ti neváhali a vytvářeli perfektní atmosféru. Pokud se Texasanům povedl velký postup dopředu nebo dali dokonce touchdown, desítky tisíc lidí začaly řádit a radovat se - byl to neopakovatelný zážitek být uvnitř takového kotle. Dost často byla hra tak rychlá, že jsme ani neměli tušení, kde je právě míč. Mohli jsme si to ale prohlédnout z blízka a zpomaleně na velké obrazovce.

Roztleskávačky TexansBěhem oddechových časů na plochu naběhli asistenti a podávali hráčům občerstvení. Pobavilo mě jak musel asistent natahovat ruku vzhůru, aby dosáhl obřímu hráči k jeho ústům a mohl mu dát napít. Po ploše mezitím běhali s vlajkami Texans. V krátkých pauzách byli diváci baveni také týmem pohledných vysokých roztleskávaček. Divila jsem se, že jim v tom výkonu nevadily jejich dlouhé vlasy, které vlály všude kolem.

Houston Texans rozehrávajíVelká přestávka mě lehce zklamala. Z NBA jsme totiž očekávali, že bude zase nějaká velkolepá show, ale objevilo se jen pár malých fotbalistů, kteří si pod dohledem maskota chvíli zahráli. Možná to bylo tím, že ještě nešlo o zápas v hlavní sezóně a tak to bylo trochu chudší.

Líbilo se mi, že když člověk potřeboval odběhnout třeba pro pivo, stále mohl být v obraze. Na ochozech bylo i během zápasu plno lidí, protože obrazovky s aktuálním děním visely všude. Dalo se tak pohodlně stát frontu na pivo nebo jídlo a stále fandit. Hlasový přenos zápasu byl dokonce i na WC.

Celkový zážitek

Přestože šlo o přípravný zápas, stadion byl plný a my jsme poprvé v životě okusili jaké to je být součástí 70 tisícového davu nadšených fanoušků. Ti vytvořili opravdu neopakovatelnou atmosféru. Musím říct, že ten dav udělal své a s atmosférou na NBA se to nedá srovnávat. Celkově jsme tam ale nechali také dost peněz - celkem asi 150 dolarů za dva lidi včetně občerstvení. Kdyby to nestálo tolik a nebylo stále vyprodáno, určitě bych chtěla takový zážitek opakovat častěji.

Chcete-li se dozvědět více o životě v USA, může pro vás být zajímavá naše knížka.

Foto: NFL americký fotbal - Houston Texans

Zpět nahoru

Sleduj novinky

Veržána na Facebooku Veržána na Google Plus Veržána na Twitteru Veržána na emailu

Naše kniha

Ze Strahova do NASA
Kniha o naší strastiplné cestě za americkým snem

Cestopisy

  • USA (2012-x) - o životě v Houstonu
  • USA (2010) - cestování po JZ Státech a ostrově Big Island
  • ŘECKO (2009) - cestopis o Aténách a ostrově Naxos
  • NĚMECKO (2006/7) - deník o životě v Německu, Švýcarsku a Francii
  • ITÁLIE (2005) - ferraty v Dolomitech, Lago di Garda a moře
  • RAKOUSKO (2005) - ferraty ve Wilder Kaiser a Mondsee
  • USA (2003) - životní lekce a splněný cestovatelský sen
  • ITÁLIE (2002) - dobrodružný stop do hor a k moři
  • ... více v sekci Cestopisy

Fotky

USA

VIETNAM

NĚMECKO

RAKOUSKO

ŠVÝCARSKO

FRANCIE

ŠVÝCARSKO a FRANCIE

ITÁLIE

ŘECKO

VELKÁ BRITÁNIE

  • ...a spousta dalších fotek

Moje projekty