Povinnost přiznávat účty v cizích zemích (FBAR)

V tomto článku zmíním několik povinností člověka dlouhodobě žijícího v USA (daňového rezidenta), který vlastní finanční prostředky či firmy v jiných zemích. Rozebírám zejména report FBAR, který vyžaduje přiznání finančních účtů v bankách mimo USA. Okrajově zmiňuju také povinnosti zahraničních podnikatelů a zdanění majetku při odchodu ze země (expatriation tax).

O povinnosti přiznávat výši finančních prostředků na všech účtech mimo USA jsem neměla ani tušení a dozvěděla jsem se o tom v podstatě úplnou náhodou. Proto jsem se rozhodla na tuto povinnost upozornit. Tresty za nepřiznání jsou totiž opravdu docela extrémní (několikaleté vězení a statisíce korun) a kdo chce v USA žít dlouhodobě, neměl by tuto povinnost podcenit.

Daňové rezidenství

Nejprve je třeba zjistit, zda-li se na vás tato povinnost vztahuje, tj. jste-li považováni za daňového rezidenta USA. Podmínky najdete na oficiálních stránkách amerického finančního úřadu IRS. Zjednodušeně řečeno, pokud jste se nacházeli fyzicky v USA více než 6 měsíců v roce, jste daňovým rezidentem. To znamená, že se jím klidně můžete stát i jako turista. Např. studenti (F, J, M, Q víza) se daňovými rezidenty USA nestávají a další výjimky lze údajně najít i ve smlouvě o zamezení dvojího zdanění mezi ČR a USA.

Report of Foreign Bank and Financial Accounts (FBAR)

Jste-li daňovým rezidentem v USA a máte-li majetek v jiných zemích, vztahuje se na vás několik povinností. Pokud součet vašich finančních prostředků na všech účtech kdykoliv během kalendářního roku překročil 10 000 USD musíte to americkým úřadům nahlásit pomocí reportu FBAR. Jedná se nejen o klasické bankovní účty, ale i další typy účtů jako např. podílové fondy, spoření atd. Účty se musí nahlásit i když na nich není žádný zdanitelný příjem (např. úrok).

Report FBAR se musí podat za každý kalendářní rok vždy do 30. června následujícího roku. Neposílá se s daňovým přiznáním, ale samostatně pomocí elektronického systému BSA E-filing system (dříve se to posílalo poštou). Na tomto webu lze také stáhnout příslušný formulář FinCEN Form 114 (nahrazuje dřívější TD F 90-22.1). Jeho vyplnění není složité, nejvíce času vám zabere zjistit údaje o vašich účtech - číslo účtu, adresa instituce, nejvyšší zůstatek během kalendářního roku (převést na dolary) atd. Aktuální informace k FBAR lze nalézt na webu IRS.

Přísné tresty za chybné informace nebo nevyplnění

Americké úřady se touto procedurou údajně snaží zabránit praní špinavých peněz a daňovým únikům. Jestliže report nepošlete díky nevědomí, můžete dostat pokutu do 10 000 USD za každý nepřiznaný účet a rok (prohřešky se počítají i zpětně). Pokud to zatajíte záměrně, můžou vám naúčtovat až 100 000 USD nebo 50 procent z finančních prostředků na účtech (tu vyšší hodnotu). V některých případech se pokuta může vyšplhat až na 500 000 dolarů a uvěznění až na pět let.

Rozhodně nekontrolují každého, díky tomu se mnoho lidí o této povinnosti ani nedozví. Ovšem pokud máte tu smůlu, může to hodně zkomplikovat život. Pro nás tato povinnost byla nevyhnutelná vzhledem k tomu, že nás v budoucnu čeká pravděpodobně několik důsledných bezpečnostních prověrek.

Zdanění příjmu na účtech (např. úrok)

U povinnosti FBAR není vůbec složité vyplnění formuláře, ale nechtělo se mi kvůli tomu absolvovat proceduru zdanění příjmů na těchto účtech (o zdejších daních nevím téměř nic). ČR má s USA sice smlouvu o dvojím zdanění, ale někde jsem četla, že se zažádá nejdříve o foreign tax credit (uznání daně zaplacené v zahraničí) a pak se doplácí rozdíl obou daní. To by pravděpodobně znamenalo chtít po českých bankách, kde máme účty, nějaké doklady o zdanění. Musela bych také někde zjišťovat míry zdanění v obou státech a kolik přesně byly základy na jednotlivých typech účtů apod. Nebylo mi jasné, jestli americká strana považuje za příjem např. státní podporu na účtech stavebního spoření a kolik je jejich míra zdanění.

Naštěstí se to elegantně vyřešilo "samo". Martin totiž vyplňoval daňové přiznání přes online systém Turbotax, kde mu to řeklo, že danit nemusíme nic, pokud je hodnota účtů menší než 400 000 USD (tou hodnotou už si nejsem úplně jistá). Uff, spadl mi kámen ze srdce.

Statement of Specified Foreign Financial Assets (formulář 8938)

K povinnosti podávat FBAR navíc přibude ještě formulář 8938, pokud součet vašich finančních prostředků přesáhl 50 000 dolarů na konci daňového roku nebo 75 000 kdykoliv během roku. Finančními prostředky (Specified Foreign Financial Assets) se rozumí např. peníze na účtech v bankách, akcie, investice, vlastnictví firem atd. (více v IRC 6038D). 8938 se narozdíl od FBAR podává společně s daňovým přiznáním. Formulář a aktuální instrukce k vyplnění najdete na stránkách IRS.

Máte podnikání mimo USA? Připravte se na peklo a pár desítek tisíc dolarů za účetního

Pokud máte podnikání mimo USA (stačí i malý podíl), pak teprve nastává to pravé peklo. Mimo FBAR a 8938 vás čeká ještě podání formuláře 5471 spolu s daňovým přiznáním. Posílá se velmi podrobný report o všech vašich firmách (viz IRS) a je nutné převést jejich účetnictví do US GAAP. Podnikatelům právě z převedení účetnictví vstávají hrůzou vlasy na hlavě. Ne každý účetní se orientuje v problematice obou států a ti kteří tomu rozumí jsou drazí. Navíc celá procedura může trvat týdny práce účetního, kterou podnikatel musí na vlastní náklady zaplatit. Jeden známý podniká řadu let v USA a má i menší firmy v ČR a to ho stojí desítky tisíc dolarů ročně, které zaplatí pouze účetnímu za zpracování dokumentace (v tom není započteno to, co zaplatí pak ještě na daních). To je dost vysoká částka a podle jeho slov i neúnosná administrativní zátěž. Díky tomu se řada podnikatelů raději vzdává amerického občanství, zelených karet či víz a odchází žít (a platit daně) mimo USA, přestože se jim jinak v zemi líbilo. Velká škoda pro americkou ekonomiku.

Expatriation Tax

Aby to nebylo tak jednoduché, USA "utíkající" podnikatele ještě pěkně zdaní tzv. expatriation tax (někdy také nazývanou exit tax). Týká se to lidí, kteří se vzdají dlouhodobě vlastněné zelené karty nebo amerického občanství a zároveň mají majetek převyšující 2 miliony dolarů nebo příjem za posledních pět let nad 155 000 USD ročně (platí pro rok 2013). Zjednodušeně lze říci, že jejich majetek je považován za prodaný za tržní cenu a zisk z tohoto "prodeje" se pak adekvátně daní. To bohužel není jediný "trest", který tyto lidi čeká...

Závěr

Jak se říká: nevědomost neomlouvá. V tomto případě by to byla opravdu drahá sranda. Co se týče povinností podnikatelů, je to zarážející a smutné jaké překážky jsou zde kladeny lidem, kteří stimulují zdejší ekonomiku a dávají místním lidem práci. Můžeme jen doufat, že i přesto zůstanou v USA.

Další tipy pro život v USA poskytuje naše knížka Ze Strahova do NASA.

Zpět nahoru

Sleduj novinky

Veržána na Facebooku Veržána na Google Plus Veržána na Twitteru Veržána na emailu

Naše kniha

Ze Strahova do NASA
Kniha o naší strastiplné cestě za americkým snem

Cestopisy

  • USA (2012-x) - o životě v Houstonu
  • USA (2010) - cestování po JZ Státech a ostrově Big Island
  • ŘECKO (2009) - cestopis o Aténách a ostrově Naxos
  • NĚMECKO (2006/7) - deník o životě v Německu, Švýcarsku a Francii
  • ITÁLIE (2005) - ferraty v Dolomitech, Lago di Garda a moře
  • RAKOUSKO (2005) - ferraty ve Wilder Kaiser a Mondsee
  • USA (2003) - životní lekce a splněný cestovatelský sen
  • ITÁLIE (2002) - dobrodružný stop do hor a k moři
  • ... více v sekci Cestopisy

Fotky

USA

VIETNAM

NĚMECKO

RAKOUSKO

ŠVÝCARSKO

FRANCIE

ŠVÝCARSKO a FRANCIE

ITÁLIE

ŘECKO

VELKÁ BRITÁNIE

  • ...a spousta dalších fotek

Moje projekty