Houstonské downtowny - Rice, Texas Medical Center, Uptown

V centrálním houstonském downtownu jsme se prošli mezi mrakodrapy, nakoukli do moderního kostela, navštívili historické části města (Market Square Park), radnici a pěkné parky (Tranquility Park a Discovery Green), prozkoumali tunely pod městem a podívali se na město z nejvyšší budovy v Texasu (JP Morgan Chase Tower). Zastavili jsme se na hezky upraveném campusu Rice University a v největším lékařském centru na světě (Texas Medical Center). Relaxovali jsme uprostřed vodopádu (Williams Waterwall) v západním downtownu Great Uptown.

V centru velkých amerických měst se často nachází koncentrovaná oblast mrakodrapů (downtown), která výrazně převyšuje okolí. Houston má dokonce několik takových downtownů v podobě izolovaných ostrůvků v různých částech města.

Hlavní downtown

Houston downtownHoustonu dominuje klasický downtown uprostřed města s těmi nejvyššími budovami. Do downtownu jsme dojeli jedinou tramvajovou linkou, která jezdí místy přes vodní plochu obklopenou květinami. V našem případě bylo lepší jet tramvají, protože celodenní parkování vyjde asi na 10 až 30 USD. Vystoupili jsme v oblati, kde už začínaly mrakodrapy a vydali se na severovýchod po ulici Main, po které tramvaj pokračuje dál. Míjeli jsme vysoké moderní kancelářské budovy ze skla, kovu a betonu.

První methodistický kostel

První methodistický kostelUprostřed mrakodrapů stál, trochu jako pěst na oko, první methodistický kostel z roku 1839. Byli jsme zvědaví a tak jsme vlezli dovnitř. Ochotný vrátný nás vstřícně přívítal a nabídl se, že nás tam trochu provede. Ukázal nám místnost, kde se oddává a také místnost, kde se nevěsta připravuje. Žádná skromná komůrka, ale plně vybavený pokoj s perfektním zázemím. Poté jsme si šli prohlédnout také hlavní prostor, kde se odehrávají mše. Místnost vypadala jako moderní divadlo s pohodlnými polstrovanými sedačkami. S českým chladným temným kostelem s tvrdými dřevěnými lavicemi se to nedá moc srovnat. V době naší návštěvy tam bylo úplně prázdno, ale prý jsou jejich mše takovým setkáním rodin a přátel, zpívá se atd. Už chápu proč Američani rádi chodí do kostela - mají to spíš jako společenskou událost v přívětivém prostředí.

Pokračovali jsme dál po Mainu a cestou potkali supermoderní hasičské auto a policajty na koních. Udělali jsme krátkou odbočku (po Preston Street doprava) k budově soudu, která svým klasickým kopulovitým tvarem působila trochu kontrastně vzhledem k okolním kvádrovitým stavbám ze skla a oceli. Vlastně byla to taková hranice mezi moderní a historickou čtvrtí.

Market Square Park

Vydali jsme se zpět po ulici Preston, kolem pěkné malé vodopádové zídky, divadla a dalších historických budov a dorazili jsme na náměstí Market Square Park. Toto náměstí bylo geografickým středem města už od roku 1836 a dodnes je obklopeno historickými budovami. Market Square ParkPřímo uprostřed v malém parčíku jsme našli památník obětem útoků z 11. září 2001 a před ním takový malý pěkný vodopád. Ale nejvíce mě místo zaujalo především jídlem:) Přímo v parčíku jsme si dali výborný řecký gyros u Niko Niko's. Při jiné návštěvě downtownu jsme zjistili, že na náměstí je také jedna vynikající restaurace Treebeards, která vaří hotovky z čerstvých surovin už od roku 1978. Dělají obědy v jižanském stylu (původem z Louisiany) - populární je zejména Gumbo (silný vývar s kousky masa, někdy s kusem párku nebo s mořskýma potvorama), Jambalaya (lehčí omáčka do rajčatova s kousky zeleniny a někdy s párkem nebo krevetou) nebo Red Beans (klasické fazole v trochu ostré omáčce s rýží a kouskem klobásy). Vyhovuje mi, že si můžu dát malé porce a ochutnat ze všeho kousek, takže je to pěkně variabilní. Prostě příjemná samoobslužná jídelna s neuvěřitelně nízkými cenami (asi 10 dolarů za jídlo a pití) a velmi dobrým jídlem.

JP Morgan Chase Tower (nejvyšší budova) a systém tunelů pod městem

Po jídle jsme vyrazili k nejvyšší budově (305 m) ve městě i v celém Texasu, JP Morgan Chase Tower, která byla dobře vidět už od památníku na náměstí. Uvnitř mrakodrapu je několik výtahů, ale ne všechny jedou až do vyšších pater. Na západní straně budovy jsou výtahy, které nás odvezly na pozorovací patro sky loby observation deck JP Morgan Chase Tower(vstup zdarma od pondělí do pátku). Odsud jsme mohli obdivovat město z ptačí perspektivy, v dálce jsme viděli osamělé ostrůvky s mrakodrapy - další menší downtowny. Nad pozorovací plošinou v 60. patře je ještě dalších 15 pater - ty ale nejsou veřejně přístupné. Sjeli jsme zase dolů do přízemí a tentokrát jsme se vydali pod zem, do tunelů.

Mají tady vybudovaný sofistikovaný systém podzemních chodeb a nadzemních lávek (11 km), který propojuje jednotlivá místa a budovy. V tunelech se nachází obchody, restaurace, služby, banky - v podstatě je to takové podzemní obchodní centrum. Tunely mají ještě jednu velkou výhodu - v létě, kdy je v Texasu pekelné horko, úředníci nemusí vylézt ven a jsou stále v příjemném klimatu.

Tranquility Park a radnice

Podzemím jsme došli na západ downtownu a vylezli ven na povrch mezi Walker a Rusk Street. Dorazili jsme do Tranqulity Parku, který byl zřízen na počest přistání člověka na Měsíci na místě zvaném Sea of Tranquility. Houstonská radnicePark nabízí místa k odpočinku kolem pěkných vodních kaskád, s výhledem na mrakodrapy. Přesunuli jsme se o kousek vedle k místní radnici (City Hall). Mimo úřední části tam mají i návštěvnické centrum se spoustou suvenýrů a nechali nás zhlédnout film o Houstonu. Zajímavostí je, že na venkovních vápencových zdech radnice lze najít obtisky starodávných zkamenělin (Trigonia, Turritella, Ceratostreon texanum atd., další info viz earthcache). Před radnicí se dá posedět v parku u jezírka. Zašli jsme se ještě podívat mezi blízké mrakodrapy a procházku po downtownu ukončili (zabralo to asi půl dne).

Park Discovery Green

Houston - Discovery GreenJiný výlet do downtownu jsme absolvovali kvůli basketbalovému zápasu NBA v aréně Toyota Center. Před zápasem jsme si udělali krátkou procházku (cca na hodinu) po východní části downtownu. Hned vedle vysokých mrakodrapů se nachází zelená oáza - park Discovery Green. Příjemná cestička mezi stromy nás dovedla k jezírku, kde se dalo posedět a relaxovat. O kousek dál se mi líbily "tancující" fontány, které stříkaly proměnlivě vysoko.

Nedaleko parku je nejen basketbalová aréna, ale i basebalové hřiště Minute Maid Park. Celkově downtown nabízí mnohem více než jsem tady popsala a než jsme zatím vyzkoušeli, např. muzea (Museum District), divadla, balet, operu, aquapark atd.

Výhledy na downtown

Houston downtownZa zmínku ještě stojí, odkud si panorama downtownu pěkně vyfotíte a podíváte se trochu z dálky. Asi nejpěknější výhledy jsme si užili při procházce podél řeky Buffalo Bayou (na západ od downtownu). Nejvíce se mi líbily pohledy z pěší lávky u soch Budhů a od památníku Houston Police Department Memorial na jižním břehu řeky.

Rice University campus

Rice University campusPři přesunu z hlavního downtownu směrem na jihozápad (po ulici Main) se vyplatí zastavit se na campusu univerzity Rice, založené v roce 1912. Podobně jako na campusu UH, i tady se mi líbilo pěkně upravené okolí. Na náměstí uprostřed historických univerzitních budov v byzantském stylu se nachází socha zakladatele univerzity (William Marsh Rice).

Texas Medical Center

Texas Medical Center

Přímo naproti kampusu univerzity Rice se nachází jeden z vedlejších downtownů města - Texas Medical Center. Jedná se o největší lékařské centrum na světě s vysokou koncentrací nemocnic a dalších lékařských institucí, univerzit a výzkumných pracovišť. Zdejší nemocnice přijmou ročně asi 6 milionů pacientů a zaměstnávají skoro 100 tisíc pracovníků. Velké množství místních lékařských institucí patří pod University of Texas MD Anderson Cancer Center, které bylo po deset posledních let vyhlašováno jako nejlepší centrum pro léčbu a výzkum rakoviny v USA. MD Anderson, po němž se rozsáhlé centrum jmenuje, nebyl překvapivě doktor, ale podnikatel vlastnící největší business s bavlnou na světě. Hermann ParkZaložil nadaci původně s částkou 300 tisíc dolarů a po jeho smrti (1939) připadlo nadaci 19 milionů USD, ze kterých se postupně vybudovalo centrum dnešní významnosti.

Nemocnice v Medical Center mají vysoký standard (příjemné prostředí i personál, vysoce kvalifikované odborníky, moderní přístrojové vybavení atd.), nikdy jsem nic podobného neviděla. Ani tak vysoký účet jsem nikdy v životě neviděla, ale astronomické sumy za lékařskou péči jsou v USA asi běžné i na jiných místech. Doktoři i pacienti můžou chodit odpočívat do přilehlého Hermann Parku, kde je i zoo. Nebo na křižovatce ulic Holcombe a Main se nachází pěkný miniaturní parčík s vodními sloupy a za ním alej s vodotrysky, kde jsem vídala doktory jíst své obědy. Doposud jsme bydleli hned vedle Medical Center nedaleko tohoto malého parčíku, pěkná oblast.

Great Uptown - downtown na západě

Williams TowerZápadně od West Loopu 610 a severně od dálnice 59 se nachází další izolovaný downtown - Great Uptown. Lze tady nalézt hotely, kancelářské a obytné výškové budovy, ale také překvapivé dekorační prvky jako třeba kovbojské boty. Tato část města je především nákupním rájem. Největší texasský nákupní komplex Galeria se nachází na hlavní třídě Westheimer. Uvnitř mají i ledové kluziště. Obchoďáky zrovna nejsou mojí vášní, nejvíc mě v této části města zaujalo místo, kam chodí lidi relaxovat. Před nejvyšším osamělým mrakodrapem Williams Tower (275 m) je park a 20 metrů vysoká vodopádová stěna Williams Waterwall, kterou proteče 11 tisíc galonů (přes 41 tisíc litrů) vody každou minutu. Představte si, že stojíte uprostřed půlkruhu tak, že jste obklopeni vodopádem. Zavřete oči a na obličeji cítíte jemné mrholení a slyšíte šumění padající vody. Takhle můžou trávit polední pauzu zaměstnanci z blízkých firem - perfektní osvěžující relax.

Všechny downtowny se mi celkem líbí hlavně svou vyrovnaností - mezi monumentálními a zajímavými stavbami se dají najít i pěkná místa k odpočinku uprostřed zeleně. Systém tunelů pod městem je z profesního hlediska obdivuhodným dílem. Líbil se mi i pohled z JP Morgan Chase Tower na celé město a odpočinek uprostřed vodopádu Williams Waterwall. Jinak nejsem zrovna milovník měst, raději vyrážím poznávat okolní přírodu.

Další zážitky z Texasu a ze života v Americe přinášíme v knížce Ze Strahova do NASA.

Foto: Houstonské downtowny - Rice, Texas Medical Center, Uptown

Zpět nahoru

Sleduj novinky

Veržána na Facebooku Veržána na Google Plus Veržána na Twitteru Veržána na emailu

Naše kniha

Ze Strahova do NASA
Kniha o naší strastiplné cestě za americkým snem

Cestopisy

  • USA (2012-x) - o životě v Houstonu
  • USA (2010) - cestování po JZ Státech a ostrově Big Island
  • ŘECKO (2009) - cestopis o Aténách a ostrově Naxos
  • NĚMECKO (2006/7) - deník o životě v Německu, Švýcarsku a Francii
  • ITÁLIE (2005) - ferraty v Dolomitech, Lago di Garda a moře
  • RAKOUSKO (2005) - ferraty ve Wilder Kaiser a Mondsee
  • USA (2003) - životní lekce a splněný cestovatelský sen
  • ITÁLIE (2002) - dobrodružný stop do hor a k moři
  • ... více v sekci Cestopisy

Fotky

USA

VIETNAM

NĚMECKO

RAKOUSKO

ŠVÝCARSKO

FRANCIE

ŠVÝCARSKO a FRANCIE

ITÁLIE

ŘECKO

VELKÁ BRITÁNIE

  • ...a spousta dalších fotek

Moje projekty