Houston - Hermann Park, zoo a Den nezávislosti

Perfektně upravený park plný zábavních atrakcí, jezírek, zahrad a dalších míst vhodných k odpočinku nebo sportu. Děti tu mají populární zoo, vodní hřiště a dospělí mohou navštívit venkovní divadlo nebo muzeum přírodních věd. Jak jsme obdivovali ohňostroj na Den nezávislosti.

Hermann Park je pro Houstoňany i turisty oblíbenou oázou v centru města, kterou máme vlastně nejblíž našemu domovu. Těsně sousedí s jedním z vedlejších downtonů města Texas Medical Center, místem s největší koncentrací nemocnic na světě. Chodí sem odpočívat nejen doktoři a jejich pacienti, ale i sportovci, rodiny s dětmi a milovníci kultury a vědy. Popularita tohoto parku má bohužel i stinnou stránku - o víkendu se dost obtížně parkuje, přestože míst je tu hodně.

Běžecké a cyklistické trasy, golf

Hermann Park - golfové hřištěTato čtvrť města patří k těm lepším a proto tady lze potkat více lidí pečující o svoje zdraví. Překvapivě hodně lidí tu běhá, provozuje jogging nebo jezdí na kole a to dokonce i v létě (zkuste si jít zaběhat do sauny). Téměř polovinu parku zabírá pěkně upravené golfové hřiště. Golf je v Houstonu hodně populární. Výběr ze 160 golfových hřišť, celoročně teplé podnebí a průměrně 250 slunečných dnů v roce dělá z Houstonu ideální místo pro milovníky golfu.

Hermann Park - McGovern Lake

Odpočinek u jezer

Hermann Park - McGovern LakeKdo nechce sportovat, může jen relaxovat u některého z jezer a jezírek. Největší jezero McGovern Lake se nachází v srdci parku a při pěkném počasí láká k projížďkám na šlapadle kolem majestátního vodotrysku. V blízkosti tohoto jezera se tyčí obelisk Pioneer Memorial a před ním leží refleksní jezírko (Mary Gibbs and Jesse H. Jones Reflection Pool). Obojí je tradiční americká klasika, kterou lze najít na mnoha místech USA - vysoký sloup a před ním dlouhé obdélníkové jezírko, ve kterém se odráží obrys sloupu.

Hermann Park - veverkaV okolí je pár dalších menších jezírek, které vybízí, aby si u nich člověk lehl na perfektně posekaný trávník. Kolem se prohání veverky a nad hlavami poletují velcí ptáci - volavky, kachny a spousta dalších. Na severovýchodním okraji Hermann Parku se nachází Houston Garden Center, kde lze posedět mezi záhony růží nebo v asijském altánku. Po celém parku je dostatek laviček, některé zastiňují okolní stromy, což významně oceníte především během horkého léta. Děti se můžou zchladit na interaktivním vodním hřišti Buddy Carruth poblíž zoo.

Japonská zahrada (Japanese Garden)

Japanese Garden - čajovnaSnad ještě příjemnější odpočinek nabízí Japanese Garden hned vedle refleksního jezírka. Úzké cestičky vedou přes malé potůčky a kolem pečlivě udržovaných bonsají, po kterých se prohánějí všudypřítomné veverky. Miniaturní kaskádovité vodopády svádí vodu do jezírka, kde plavou obří červené ryby, želvy a kachny. Nad hladinou lítá spousta vážek. Na břehu stojí malinká čajovna postavená původně v Japonsku. Později ji v Japonské zahradě zrekonstruoval japonský řemeslník, aby zde připomínala přátelství Japonska a USA a sloužila místní japonské komunitě. V porovnání s poměrně rušným parkem je v zahradě příjemný klídek.

Pomník Sama Houstona a vodotrysk Mecom Fountain

Hermann Park - Sam HoustonNa severním okraji Hermann Parku, za refleksním jezírkem, se nachází další významná dominanta - socha Sama Houstona na koni. Ještě o kousek dál za ním mě zaujal pěkný vodotrysk Mecom Fountain. Nejen mě se to místo líbilo, zrovna se tam šla fotit nějaká nevěsta. Škoda, že fontána je vlastně už mimo park a je to "jen" prostředek křižovatky, nikoliv klasické místo pro relaxaci.

Kultura a věda

Venkovní divadlo Miller Outdoor Theater nabízí zábavu spíš pro dospělé v podobě klasického baletu, opery, moderního jazzu, symfonického orchestru, ale třeba i Hip Hopu nebo lze shlédnout hry Shakespeara. Kvalitní představení jsou zdarma, tím je divadlo unikátní. Muzeum přírodních věd (Houston Museum of Natural Science) láká na exponáty pro děti ukazující věci od dinosauřích stop po egyptské artefakty, planetárium, 3D kino IMAX a výstavu motýlů.

Výletní vláček

Pokud by se někomu nechtělo chodit po pěkně upravených cestách, může využít malý výletní vláček, který ho proveze kolem parku pohodlně bez námahy. Je to spíš zážitek pro děti.

Houston Zoo

Houstonská zoo je velmi oblíbenou atrakcí, zabírající asi třetinu celého Hermann Parku. Vstup pro dospělého stojí 13 dolarů. Pokud chce navštívit i 4D kino pak zaplatí 16.5 USD. Zoo nabízí spoustu zábavných programů a show nejen pro děti, třeba krmení žiraf (5 USD). V areálu se nachází stánky s jídlem a dobrotami (zmrzlina, popcorn atd.) a také několik altánků s lavičkami a stoly. Tyto altánky si lidé můžou pronajímat pro své soukromé oslavy, např. narozeniny dětí atd. Zoo se snaží pobavit především děti - mají tu kolotoč, který je vozí na umělých divokých zvířatech, prolejzačky a různé průhledné tunely vedoucí přímo mezi zvířaty, např. podvodní tunel v akváriu. Expozice se zvířaty jsou doplněné obrázky a názornými vysvětlivkami a občas také zvukovým doprovodem. Stačí zmáčknout knoflík a ozve se zvuk opice, která se směje, zlobí se, hledá jídlo atd.

Hermann Park, Houston Zoo - šimpanzV Africkém pavilonu jsme strávili snad nejvíce času. Pozorovali jsme tam šimpanze, kteří se až neuvěřitelně podobali lidem. Nejen svými grimasami, ale i chováním. Přímo u skleněné vytríny měli nějakou pochoutku schovanou v úzkých otvorech, kam se nedostali rukama. Chytře do děr strkali klacky a pak z nich tu dobrotu olizovali. Mladý šimpanz, který se k pochoutce nedostal, běhal kolem a zlobil starší tím, že na ně házel trávu. Občas na něj někdo z nich vyběhl, ale mlaďoch mrštně zdrhnul. Za chvíli se zase potajmu přikradl a situace se opakovala. Skoro jako u člověka, když děti zlobí rodiče a zkouší kam až můžou zajít.

V africkém pavilonu se kromě nosorožců, antilop a žiraf nachází také 4D kino. Tato zkušenost mě nadchla - dívali jsme se na pěkné záběry přírody klasickými 3D brýlemi a při tom na nás třeba foukal chladný vítr nebo nás velryba ohodila vodou. Jak vyskočila z vody a zakousla svou kořist, do zad se nám ze sedačky zaryl nějaký "zub", takže celé kino sborově zaječelo jak jsme se všichni lekli.

Hermann Park, Houston Zoo - lachtanV jiné části zoo jsme shlédli vystoupení lachtanů - opět perfektní show pro diváky. Lachtan aportoval míček svému trenérovi, spolu s diváky si zatleskal, plácnul si ploutví s trenérem a pak si s ním něco hlasitě vysvětloval. S ošetřovatelem si zatancoval a hráli spolu i na babu. Mával ploutví, hladce přistával na břehu, skákal 3 metry vysoko na balon, proskakoval obručí a nechal si zkontrolovat chrup. Na závěr se důstojně se všemi rozloučil a zase zamával ploutví. Žasnu, co to zvíře dokázali naučit.

U sloního výběhu nás zase pobavili dva mladí sloni - blbnuli spolu v bazénku a snažili se potopit toho druhého. Po nějaké době vylezli ven a když už jim bylo vedro, začali se chladit tak, že na sebe chobotem házeli písek. Hermann Park, Houston Zoo - pumaLíbily se mi také šelmy - roztomilé kočičky a přesto budily respekt. Přímo v srdci zoo jsme si prošli velký pavilon opic. V pavilónu plazů a ještěrů jsme obdivovali bílého aligátora, ale i rozmanité druhy hadů. Nacvičila jsem si tam poznávání texasských jedovatých hadů, které jsem později mohla poznávat i v divoké přírodě. Měli tam jednoho hada, co se zrovna přežral a vypadal spíš jako pytel s pískem. O dalších expozicích a zvířatech v zoo se lze dočíst na oficiálním webu.

Den nezávislosti (Independence Day)

4.červenec patří mezi nejdůležitější národní svátky USA. Američani tento den oslavují, že se v roce 1776 osamostatnili od Velké Británie - proto se svátek nazývá Den nezávislosti (Independence Day). V tento den se nepracuje, všichni vyráží někam slavit, dělají různé party a pikniky, grilují, pořádají přehlídky, slavnosti, trhy nebo sportovní utkání a večer se odpalují ohňostroje.

Hermann Park - ohňostroj na Den nezávislostiZašli jsme se na jeden takový ohňostroj podívat právě do Hermann Parku. Celé město bylo zaplaveno americkými a texasskými vlajkami - před každým domem, na autech, před uředními budovami, prostě všude. U venkovního divadla Miller Outdoor Theater už bylo shromážděno pár tisíc lidí, kteří si vychutnávali koncert symfonického orchestru. Po koncertu vypálili pár salv z děla a pak konečně přišel ten očekávaný ohňostroj. Pro Američany tento svátek hodně znamená a bylo to vidět i na tomto ohňostroji. Skoro půl hodiny jsme mohli sledovat ztrhující show - žádné troškaření, velmi profesionální provedení. Lidi tleskali a ječeli hlavně když to šlo do finále a nad hlavami nám rozkvétaly obří květy v národních barvách.

Park je pěkně upravený a zábavu si v něm může najít každý podle chuti. Nejvíce se mi líbilo v zoo (šimpanzi, lachtaní vystoupení a 4D kino), v Japonské zahradě a procházky kolem jezírek. Ohňostroj při oslavách Dne nezávislosti byl také pěkným zážitkem.

Další zážitky ze života v texasském Houstonu najdete v naší knize Ze Strahova do NASA.

Foto: Houston - Hermann Park, zoo a Den nezávislosti

Zpět nahoru

Sleduj novinky

Veržána na Facebooku Veržána na Google Plus Veržána na Twitteru Veržána na emailu

Naše kniha

Ze Strahova do NASA
Kniha o naší strastiplné cestě za americkým snem

Cestopisy

  • USA (2012-x) - o životě v Houstonu
  • USA (2010) - cestování po JZ Státech a ostrově Big Island
  • ŘECKO (2009) - cestopis o Aténách a ostrově Naxos
  • NĚMECKO (2006/7) - deník o životě v Německu, Švýcarsku a Francii
  • ITÁLIE (2005) - ferraty v Dolomitech, Lago di Garda a moře
  • RAKOUSKO (2005) - ferraty ve Wilder Kaiser a Mondsee
  • USA (2003) - životní lekce a splněný cestovatelský sen
  • ITÁLIE (2002) - dobrodružný stop do hor a k moři
  • ... více v sekci Cestopisy

Fotky

USA

VIETNAM

NĚMECKO

RAKOUSKO

ŠVÝCARSKO

FRANCIE

ŠVÝCARSKO a FRANCIE

ITÁLIE

ŘECKO

VELKÁ BRITÁNIE

  • ...a spousta dalších fotek

Moje projekty