Bitva u San Jacinto Monument, válečná loď USS Texas

U San Jacinto se odehrála významná bitva texasské, americké, ale i světové historie. Shodou okolností jsme navštívili festival, kde se konala rekonstrukce této bitvy. Prolezli jsme si válečnou loď USS Texas a zkoušeli zamířit její děla. Vyjeli jsme nahoru na vrchol památníku San Jacinto Monument a obdivovali kontrast ropných rafinérií a přírody. Zašli jsme se také podívat do místních bažin, prérií a lesů.

San Jacinto Battleground State Historic Site se nachází asi 25 mil (40 km) východně od Houstonu, u ústí řeky Buffalo Bayou do zátoky Crystal Bay. Cesta z Houtonu je lemovaná četnými ropnými rafineriemi a chemickými závody. Do parku jsme se vydali o jednom obyčejném víkendu a proto mě překvapila dlouhá kolona aut už několik kilometrů před parkem. Nejdřív jsem si myslela, že lidi čekají na trajekt přes moře, ale později vyšlo najevo, že právě tento den se náhodou konal San Jacinto Day Festival.

Vstup

Vstup do tohoto parku se neplatí, stejně tak i festival byl zdarma. Platí se jen některé atrakce (loď USS Texas nebo výjezd na vrchol San Jacinto Monumentu), viz dále. Aktuální infromace hledejte na oficiálních stránkách.

San Jacinto Day Festival

Přestože do parku proudily neobvykle tisíce lidí najednou a všude kolem parkovalo velké množství aut, dařilo se organizátorům bez problémů zvládat tento nával. Obsluha nás navedla na netradiční parkovací místo na louce a mohli jsme se vydat do centra dění. Obvykle liduprázdná silnice kolem památníku San Jacinto Monument sloužila jako hlavní třída pro občerstvovací stánky s jídlem a pitím, mobilní bankomaty a stánky řemeslníků představující návštěvníkům tehdejší historické produkty. Některá stanoviště měla pro diváky připravený program, např. country podium, show s dravci nebo dětský koutek, kde si děti mohly hrát se zvířaty. Různorodá zábava pro děti zahrnovala také jízdu vláčkem, lukostřelbu nebo naučné programy popisující místní faunu a flóru. Pár dětí bylo vybráno na pozdější účast v bitvě, kde mohly být součástí dělostřelecké skupiny.

Rekonstrukce bitvy o nezávislost Texasu

Zjistili jsme (opět podivnou shodou okolností), že bitva začínala asi pět minut po našem příjezdu, takže jsme se jen přesunuli o pár desítek metrů vedle před refleksní jezírko na louku, kde už byla shromážděna spousta lidí. Bitva u San Jacinto MonumentNěkteří polehávali na dekách kolem bitevního pole (louky), jiní měli sebou svá křesílka a většina si přivezla také nezbytné mobilní lednice s občerstvením. Tento způsob zábavy se mi líbí - lidi mají pro sebe a svou rodinu dostatek prostoru a nemusí nikam chodit pro pití během show. Kolem se pohybovalo množství lidí oblečených v dobových kostýmech. Návštěvníci se před bitvou mohli volně procházet oběma válečnými tábory. Organizátoři se tak snažili divákům přiblížit zdější život vojáků i obyčejných lidí kolem roku 1800.

Bitva u San Jacinto Monument - Sam HoustonNa bitevním poli se nejdříve objevila armáda Texasanů včele s generálem Samem Houstonem, který nesl hrdě vlajku. Texasani vypadali spíš jako prostí zemědělci než jako vojáci. Neměli uniformy, nebyli tak dobře vycvičení v boji a bylo jich o pár stovek méně než protivníků. Shromáždili se na jedné straně bitevního pole zatímco na druhé bezstarostně odpočívala sebevědomá mexická armáda Santa Anna ve stejnokrojích. Rekonstrukce bitvy se v obou táborech zúčastnilo pár desítek mužů, ve skutečnosti bylo na mexické straně asi 1200 vojáků, na Texasské necelých 900.

Mexičani očekávali útok slabších Texasanů po rozednění 21.4.1836, ale celé dopoledne se vůbec nic nedělo a tak si odpoledne dopřáli siestu. Bitva u San Jacinto Monument - Mexičani střílí z dělaNechali se ukolébat svou přesilou i lepšími bojovníky. Sam Houston je právě v tuto dobu překvapil, protože většina z nich v době útoku jedla nebo spala. Komentátor přibližoval návštevníkům akce, co se právě odehrává na bitevním poli, zatímco obě strany prováděli bojové manévry. Najížděli do válečné fronty na koních, formovali se, stříleli po sobě z ručních zbraní, ale i z děl. U děl na obou stranách se pohybovaly skupiny dělostřelců včetně čističů děla. Všude byla spousta dýmu a pořádný rachot.

Významné vítězství Sama Houstona

Po několika výpadech a útocích z obou stran bitva skončila drtivým vítězstvím Texasanů za pouhých 20 minut (ve skutečnosti), během kterých pozabíjeli 600 Mexičanů a ztratili pouze 9 svých mužů. Vůdce Texasanů Sam Houston byl při tom postřelen do kotníku. Bitva se tak stala dostatečnou odvetou za krveprolití u pevnosti Alamo (o dva měsíce dříve), ale nejen to. Texasští bojovníci získali nezávislost na Mexiku a potvrdili tak vznik samostatné Texasské republiky. Bitva u San Jacinto Monument - TexasaniTa zůstala samostatným státem až do roku 1945, kdy byla připojena k USA. Bitva u San Jacinta nakonec natolik oslabila vliv Mexičanů, že poté ztratili daleko větší území v celkovém rozsahu necelého 1 milionu (!) čtverečních mil až k Tichému oceánu (státy Nové Mexiko, Nevada, Arizona, Kalifornie, Utah a části Oklahomy, Kansasu, Colorada a Wyomingu), což je třetina dnešních USA. Pokud se ptáte jak může být světově významná bitva trvající pouze 20 minut s pár stovkami mužů, významná je právě velikost území, které ovlivnila. Texas je desetkrát větší než Česká Republika a celková plocha připojeného území k USA (výše zmíněné státy) je větší než čtvrtina Evropy. Od vítězství Texasanů u San Jacinta je 21. duben považován za pomyslné narozeniny státu Texas.

Jak to bylo s tou nezávislostí (jiný pohled na věc)

Právě zde se generál Sam Houston stal národním hrdinou a tak po něm pojmenovali celé město. Texasani jsou na tuto událost řádně hrdí. I když možná, že nešlo jen o to, aby získali nezávislost a velké území. Jeden Američan nám prozradil zajímavý náhled na věc, o kterém se veřejně příliš nemluví (v jiných zdrojích jsem našla jen náznaky). Texasani prý přišli na zdejší mexické území a mohli tu společně s Mexičany celkem v poklidu žít, ale bez otroků, kteří nebyli v Mexiku legální. To se ale Texasanům moc nelíbilo a tak přišel boj "o nezávislost". Těžko říct jak to vlastně bylo doopravdy, ale jedno je jisté - tato událost navždy zůstane zapsána v srdcích Texasanů.

Na zajištění festivalu i bitvy se podílí každý rok stovky dobrovolníků. Podobně se většinou realizuje provoz státních přírodních parků a rezervací pomocí lidí, kteří práci vykonávají bez nároku na honorář. To je v USA poměrně časté.

Válečná loď USS Texas

Válečná loď USS Texas (BB-35)

Na druhé straně silnice od bitevního pole ústí řeka Buffalo Bayou (resp. plavební kanál Houston Ship Channel) do zátoky a právě zde také kotví válečná loď USS Texas (BB-35). San Jacinto - loď USS TexasJde o vůbec první americkou loď, která se stala památným muzeem (Natinal Historical Landmark). USS Texas se účastnila obou světových válek a získala pěti-hvězdičkové válečné ocenění. Poplatky za vstup jsou celkem vysoké (12 dolarů za dospělou osobu), ale lze se jim úplně vyhnout, pokud vlastníte annual Texas State Parks Pass (popsaný v jiném článku). Služba parku nabízí několik naučných programů a průvodcovaných prohlídek, včetně přenocování na lodi tak jak v minulosti přespávali námořníci. Více informací lze najít na oficiálních stránkách parku a na stránkách dobrovolníků, nadšenců nebo wikipedistů.

Vydali jsme se na loď, kde byli k dispozici zaměstnanci parku (dobrovolníci) ochotní zodpovídat zvídavé dotazy. Loď USS Texas - Martin u dělaNejdříve jsme prolezli prostory na palubě, zkoumali velkou munici a zaměřovali nejrůznější děla. Mají tam funkční ruční ovládání směřující dělo ve vodorovné i svislé rovině, které si může každý zkusit. Pak jsme vylezli nahoru na věž a prohlédli si loď pekně z výšky. A nejen loď, ale i plavební kanál Houston Ship Channel s právě proplouvající velkou nákladní lodí, památník San Jacinto Monument i sochu Sama Houstona.

Loď USS Texas - noclehárnaPoté jsme šli prozkoumat podpalubí, kde začalo být docela vedro. Měli jsme možnost nakouknout do života námořníků na lodi, která byla v podstatě soběstačným plovoucím městem. Našli jsme pekárnu, jídelny (pro důstojníky i obyčejné námořníky), stísněnou noclehárnu, bar, prádelnu, vězení, poštu, zubařskou ordinaci atd. V nižších patrech podpalubí se nacházela strojovna a labyrint úzkých chodbiček, kde jsme se museli proplétat mezi potrubími, měřícími budíky a ventily. Každá část lodi byla opatřena cedulkami s popisem, takže i bez průvodce jsme se dozvěděli zajímavé věci.

San Jacinto Monument

San Jacinto Museum of History

Muzeum historie se nachází přímo v "přízemí" San Jacinto Monumentu a vstup je zdarma. Mohli jsme si tu prohlédnout cenné historické předměty, San Jacinto Monumentsbírku 250 tisíc dokumentů a 40 tisíc knih zachycujících více než 400 let texasské historie.

San Jacinto Monument

Po krátké prohlídce muzejních artefaktů jsme se dostali k lákavé atrakci - vyhlídce z památníku. Zaplatili jsme vstupné 4 dolary za dospělou osobu, protože zde nebylo možné uplatnit náš Texas State Parks Pass. Nechali jsme se vyvézt výtahem na vrchol 150 metrů vysokého pomníku San Jacinto Monument a odsud měli výhled na bažiny a lesy kolem pomníku, refleksní jezírko, plavební kanál Houston Ship Channel se zakotvenou lodí USS Texas i ropné rafinerie na obzoru.

San Jacinto SP - lávky přes bažiny

Cesta do bažin, prérií a lesů

San Jacinto SP - bažinyCestou do San Jacinto State Parku jsme projížděli rozsáhlou průmyslovou oblastí plnou chemických závodů a rafinerií, kde to občas docela dost smrdělo. Moc jsem si nedovedla představit jak se najednou ocitnem v přírodním parku. A přesně to se stalo. Amerika je typická svou rozlehlostí a většími vzdálenostmi než jsme zvyklí z ČR. Takže je tam dostatek prostoru, aby se jakoby mávnutím kouzelného proutku změnily smradlavé továrny v přírodní prostředí.

"Nejdivočejší" příroda se nachází v jižní a východní části parku. Přímo od pomníku vede asfaltová naučná turistická stezka, která se po 250 metrech mění na dřevěnou lávku, protože vede přes bažiny. Dorazili jsme na pozorovací plošinu - místní prostředí je totiž velmi bohaté nejen svou florou, ale i faunou. San Jacinto SP - vážkaZahlédli jsme cestou hodně ptáků (převážně volavek) a ještě více vážek, dále tu žijí vydry, nutrie a želvy. Místní bažiny jsou ovlivněny přílivem moře, takže poskytují domov také mořským živočichům (ryby, krabi, krevety). Typickým predátorem parku je jedovatý had cottonmouth (water moccasin). Bažiny se cestou změnily v lehce sušší oblasti - pobřežní prérie, které byly v minulosti domovem bisonů, zajíců, ještěrek, zpěvných ptáků atd. Dřevěná lávka nás po 400 metrech dovedla do lesa, kudy cesta dále pokračovala směrem k zátoce Crystal Bay. Podél celého pobřeží vede další stezka až k jižní rekreační oblasti s piknikovými místy.

San Jacinto SP - bažiny a ropné rafinerie

Rekreační a pikniková oblast

Směrem na jih od San Jacinto Monumentu lze dojet autem k oblasti s piknikovými stoly a grily, odkud je výhled na blízké bažiny, San Jacinto Monument, obří nákladní lodě plující zátokou i na ropné rafinerie na obzoru. Nedaleko jsem pozorovala ptáky. U příjezdu byla dokonce cedule upozorňující na aligátory, ale bohužel jsem žádného nezahlédla.

Park vyniká zejména různorodostí svých atrakcí - moc se mi líbilo provedení bitvy, možnost prolézt si válečnou loď USS Texas téměř "do posledního šroubku", výhled široko daleko z vrcholu San Jacinto Monument, ale i příroda v kontrastu s průmyslem.

UPDATE: V době naší návštěvy jsme ani netušili, jak významný den pro nás bude San Jacinto Day. V budoucnu se nám narodila naše první dcera právě na tento den a místní jí proto přezdívali San Jacinto Baby, více v naší knížce.

Foto: Bitva u San Jacinto Monument, válečná loď USS Texas

Zpět nahoru

Sleduj novinky

Veržána na Facebooku Veržána na Google Plus Veržána na Twitteru Veržána na emailu

Naše kniha

Ze Strahova do NASA
Kniha o naší strastiplné cestě za americkým snem

Cestopisy

  • USA (2012-x) - o životě v Houstonu
  • USA (2010) - cestování po JZ Státech a ostrově Big Island
  • ŘECKO (2009) - cestopis o Aténách a ostrově Naxos
  • NĚMECKO (2006/7) - deník o životě v Německu, Švýcarsku a Francii
  • ITÁLIE (2005) - ferraty v Dolomitech, Lago di Garda a moře
  • RAKOUSKO (2005) - ferraty ve Wilder Kaiser a Mondsee
  • USA (2003) - životní lekce a splněný cestovatelský sen
  • ITÁLIE (2002) - dobrodružný stop do hor a k moři
  • ... více v sekci Cestopisy

Fotky

USA

VIETNAM

NĚMECKO

RAKOUSKO

ŠVÝCARSKO

FRANCIE

ŠVÝCARSKO a FRANCIE

ITÁLIE

ŘECKO

VELKÁ BRITÁNIE

  • ...a spousta dalších fotek

Moje projekty