Houston: Buffalo Bayou Park - podél řeky k downtownu

Vyrazili jsme do městského parku, který je velmi blízko centru Houstonu (downtownu) a nabízí nejen pěkné pohledy na nedaleké mrakodrapy houstonské skyline. Zašli jsme se podívat do místního Lee & Joe Jamail Skateparku, prošli se podél řeky Buffalo Bayou, obdivovali jsme památník místním hrdinům Houston Police Department Memorial, pozorovali obrovské množství netopýrů pod mostem Waugh Drive Bridge a měli možnost si zasportovat.

Buffalo Bayou Park - Houston downtown

Zeleň v centru Houstonu

Buffalo Bayou Park se táhne 2 míle (3 km) od houstonského downtownu na východě (od highway 45) podél stejnojmené řeky až po Shepherd Drive na západě. Podobně jako většina zdejších parků slouží i tento k rekreaci a sportovnímu vyžití místních obyvatel. Buffalo Bayou Park - Houston downtownMy jsme využili trasy (traily) podél řeky ke dvěma krátkým procházkám, ale dá se to zvládnout i najednou - po jednom břehu jít jedním směrem a po druhém zpět, tj. celkem asi 8 km. Přes řeku vede několik mostů i lávek pro pěší, takže lze libovolně upravit délku procházky podle chuti a vrátit se předčasně. Místní využívají traily také k joggingu, běhání a cyklistice, po řece jezdí na kajacích a kánojích, ale v parku lze provozovat i další sporty, o kterých bude ještě řeč. Mapy a aktuální informace o parku lze dohledat na stránkách dobrovolníků.

Lee & Joe Jamail Skatepark

Buffalo Bayou Park - Lee & Joe Jamail SkateparkNaši procházku jsme začali na východním okraji Buffalo Bayou Parku v části zvané Eleanor Tinsley Park. Na severní straně řeky se nachází Lee & Joe Jamail Skatepark - zašli jsme se podívat jak místní skejťáci válí. Vstup je zdarma a na pořádek a bezpečnost tu dohlíží služba. Ve skate parku je k dispozici několik zábradlí, polovičních U-ramp, loopů, vln atd., což poslouží bohatě několika desítkám lidí najednou. Po parku se proháněli skateři všech věkových skupin, od nejmladších dětí až po starší pardály, ale všichni do jednoho měli na hlavě helmy.

Disc golf

Buffalo Bayou Park - disc golfZe skate parku jsme pokračovali dál po stezce na severní straně řeky Buffalo Bayou a povšimli si podivné věci. Nějací kluci hráli frisbee, ale měnili přitom pozice a stáli i ve svahu a v nepřístupném terénu. Později jsme pochopili i díky keši, že jde o zvláštní sport, tzv. disc golf. Je to v podstatě podobné golfu, až na to že se neodpaluje míček holí do jamky. Účelem je dostat disk do speciálního košíku na několik hodů.

Řeka Buffalo Bayou a Houston downtownPrvní možností jak si zkrátit cestu a vydat se zpátky po druhém jižním břehu, je lávka pro pěší těsně před ulicí Studemont nabízející perfektní výhled na řeku Buffalo Bayou i skyline Houstonu. Na jižním břehu řeky klečí sedm průhledných soch Budhy nazvaných Tolerance, stvořených barcelonským umělcem Jaunem Plensou. Prý se vyplatí sem přijít v noci, protože sochy jsou zevnitř osvětleny a nabízí tak ještě lepší umělecký zážitek.

Spotts park

Spotts Park je v podstatě mimo hlavní rekreační oblast Buffalo Bayou Parku, na severní straně řeky mezi ulicemi Studemont Street a Waugh Drive. Jde o jeden z menších městských parčíků, kterých je v Houstonu nepočítaně. The America Tower ze Spotts ParkuPodobně jako u ostatních takových parků, za běžných okolností byste na něj nenarazili, pokud ho nehledáte. Jde o ostrůvek zeleně s kurty na plážový volejbal, zastřešeným prostorem na basketbal a betonovými kurty na tenis, které jsou po setmění osvětlené. Menších parků tohoto typu, se sportovním vyžitím zdarma, je ve městě spousta a lidi to hodně využívají. Koše na basket jsou snad ve všech těchto parčících, občas je místo beach volejbalu spíš hřiště na baseball. Využíváme tyto zastrčené nenápadné parky především na tenis nebo na procházky.

Netopýři pod mostem Waugh Drive

Před mrakodrapem America Tower se nachází zvláštní most Waugh Drive Bridge. Na jižní straně mostu je pozorovací plošina s informacemi o místních netopýrech (Mexican free-tailed bat). Západ Slunce nad mostem Waugh DriveMezi nosníky mostu jich žije čtvrt milionu (!) a při každém západu Slunce vyráží celá kolonie na výlet během něhož spořádají neuvěřitelné dvě a půl tuny hmyzu a uletí až 100 mil. Čekali jsme na ně necelou hodinku, mezitím se k nám přidalo i pár dalších zvědavců, podívaná skutečně stála za to. Nevěřila bych tomu počtu dokud jsem se na vlastní oči nepřesvědčila - z pod mostu se valila nepřetržitá "hustá mračna" netopýrů už přes 20 minut a stále to nebralo konce. Vůbec nechápu jak se může vejít 250 tisíc netopýrů mezi nosníky jednoho mostu. Během této show jsme párkrát viděli dravce jak schramstli nebohého netopýra. Dobrovolníci z Texas Parks & Wildlife zde dokonce mají přednášky o netopýrech a zodpovídají zvídavé dotazy každý třetí pátek v měsíci.

Houston Police Department Memorial

Houston Police Department Memorial - Martin a downtownOd netopýrů se lze vracet po jižním břehu řeky Buffalo Bayou zpátky směrem k downtownu. Po cestě jsme minuli Buffalo Bayou Dog Park se spoustou psů a jejich majitelů, kteří společně dováděli na louce. Na jižním břehu řeky je ještě jedno místo, které stojí za návštěvu - památník místním policejním hrdinům Houston Police Department Memorial, kteří padli ve službě. Na vrcholu památníku jsme našli malou vodní fontánku, jména hrdinů a také pěkný výhled na mrakodrapy downtownu.

Nedá se říci, že by trasa podél břehu řeky Buffalo Bayou byla nezapomenutelným zážitkem, ale spíš snadno dostupným cílem v centru města a příjemnou procházkou s možností si zasportovat a užít si pěkné výhledy na downtown.

Pokud vás zajímá jaký je život v USA a jak se vůbec do Ameriky dostat, může pro vás být zajímavá naše kniha Ze Strahova do NASA.

Foto: Buffalo Bayou Park - Houston downtown

Zpět nahoru

Sleduj novinky

Veržána na Facebooku Veržána na Google Plus Veržána na Twitteru Veržána na emailu

Naše kniha

Ze Strahova do NASA
Kniha o naší strastiplné cestě za americkým snem

Cestopisy

  • USA (2012-x) - o životě v Houstonu
  • USA (2010) - cestování po JZ Státech a ostrově Big Island
  • ŘECKO (2009) - cestopis o Aténách a ostrově Naxos
  • NĚMECKO (2006/7) - deník o životě v Německu, Švýcarsku a Francii
  • ITÁLIE (2005) - ferraty v Dolomitech, Lago di Garda a moře
  • RAKOUSKO (2005) - ferraty ve Wilder Kaiser a Mondsee
  • USA (2003) - životní lekce a splněný cestovatelský sen
  • ITÁLIE (2002) - dobrodružný stop do hor a k moři
  • ... více v sekci Cestopisy

Fotky

USA

VIETNAM

NĚMECKO

RAKOUSKO

ŠVÝCARSKO

FRANCIE

ŠVÝCARSKO a FRANCIE

ITÁLIE

ŘECKO

VELKÁ BRITÁNIE

  • ...a spousta dalších fotek

Moje projekty