Nový domov - Camden Vanderbilt

Našli jsme si nový domov a s tím bylo spojeno hodně zařizování - elektřina, pojištění, internet, kabelovka atd. Vše se opět komplikovalo díky naší nulové credit history a tak jsme jen platili vysoké deposity a pořád někam volali. Ale stálo to za to - žije se tu pohodlně.

Obchody s kvalitním jídlem

Shánění vhodného ubytování začalo ještě než jsme se přestěhovali do Ameriky na trvalo. Martin jel do Houstonu na finální pracovní pohovor, kde se mimo jiné setkal poprvé s naší realitní agentkou, kterou nám doporučila univerzita. Nejdříve se zeptala, co je pro nás důležité: mít blízko do parku, ke kultuře, k dobrému jídlu, ke sportu atd. A potom s ním podle toho objížděla vyhovující apartmány. Brala ho do obchodů s jídlem, ze kterých byl úplně nadšený. Tolik druhů všeho možného, kvalitní čerstvá zelenina a ochotné usměvavé prodavačky jsou u nás prostě nedostatkovým zbožím. Když se mu něco líbilo, prodavačka mu nabídla, jestli nechce nejdřív ochutnat aniž by to nakonec musel koupit.

Naše zlatá realitní agentka

Po příjezdu jsme pokračovali v hledání. Naše realitní agentka byla velmi ochotná a vozila nás po apartmánech, na nákupy, do banky jako bysme byli její vlastní děti. Přivítala nás opravdu vřele a nabízela pomoc se vším. Například posílala moje životopisy inženýrům, které znala z předchozí práce. Takovou ochotu jsem snad ještě nezažila a při tom jsme nebyli ničím zavázáni, neměla vůbec jisté, že z nás něco bude mít. Pochopitelně jsme nakonec zvolili ubytování přes ní, protože si to opravdu zasloužila. Mají to tu zařízené tak, že agentka dostane polovinu prvního nájmu a my nic navíc neplatíme.

Výběr apartmánu

Samotný výběr apartmánu většinou probíhá podle pravidla - location, location, location. Zkrátka, aby to nebylo daleko do práce, bylo to ve slušné čtvrti a neměli jsme daleko k našim prioritám (jídlo, sport). Camden Vanderbilt - bazénJe toho tady na výběr opravdu spoustu, takže manažeři apartmánů se hodně snaží nalákat lidi vřelým přijetím, co nejhezčím prostředím a různými službami. Většina apartmánů je v uzavřeném areálu (komunita) s přístupem na kartu, standardem bývá bazén s prostorem na barbecue party, posilovna, business místnost s počítači, tiskárnami, scannery, wifi ve společných prostorách atd. Občas mívají v areálu kurty na tenis nebo racquetball. Mají tady na výběr i speciální komunity, např. s asistenční službou, kde se starají o důchodce.

Camden Vanderbilt - jezírka s vodotryskyVe výběru apartmánu může lehce pomoci hodnocení na internetu, kde jsou půdorysy bytů, záznamy o kriminalitě v okolí i názory uživatelů (ty jsou na náš vkus hodně kritické). Těžko se dá vybrat mezi takovým množstvím apartmánů, když mají všichni skoro totéž. V našem případě rozhodla blízkost obchodu s kvalitním jídlem - můžu si tu dojít pěšky (!) na jídlo, mám to pár desítek metrů. Opravdu skoro nikam se pěšky jít nedá, takže tohle bylo jedno z hlavních kritérií. A druhá věc, která nás dostala, bylo nádherné okolí uvnitř areálu - jezírka s vodotrysky. Původně jsme nechtěli dát za nájem více než 800 dolarů, ale když jsme viděli jak velký rozdíl může udělat 100 dolarů navíc, bylo rozhodnuto.

Poplatky a deposity (a zase ta credit history)

Mohlo by se zdát, že máme vyhráno, ale tak jednoduché to nebylo. Zase jsme narazili na překážky díky nulové credit history. Hlavním krokem schvalovacího procesu pro přijetí do apartmánu je totiž kontrola credit score. Kdo má špatné nebo nulové jako my (jak se s tím vypořádat popisuji v mé knížce), může být zamítnut nebo se rozhoduje o výši depositu. Nám vyměřili 500 dolarů. Podepsali jsme asi pět smluv, všechno elektronicky, žádné papíry - snaží se tu myslet "zeleně" (ekologicky). Platí se ještě jednorázové poplatky za: smlouvu, využívání služeb (bazén, posilka atd.), aktivaci TV a administrativní poplatek, celkem asi 400 USD.

Elektřina

Museli jsme si vyřídit elektřinu v novém bytě. Pěkný humus, ještě teď z toho mám husí kůži. Rozhodovala jsem se mezi třemi poskytovateli eletřiny (Reliant, Texas Electric Choice, White Fence) a po půl dni studování různých plánů (možností) jsem vybrala ten nejméně zavazující u Reliant. Většinou je nutné uzavřít kontrakt na rok nebo na delší čas a pak je to o trochu levnější. Tento způsob ovšem zahrnuje i poplatek (100 - 200 USD) za zrušení nebo převod k jiné společnosti. Vzhledem k tomu, že nevíme jak dlouho tu budem, jsme museli zvolit možnost bez zavazujícího kontraktu. No, až tak svobodné to nebylo, jak správně tušíte. Začala jsem klikat na webu, abych to vše zařídila online, ale narazila jsem. Bylo nutné vyplnit také Social Security Number (SSN) mimo jiné. Vše jsem udělala, ale v závěru mi to napsalo, že se údaje neshodují s nějakými záznamy. Nebylo jasné jakými a co se neshoduje, tak jsem strávila snad dvě hodiny zadáváním různých formátů naší adresy a ostatních věcí. Teprve později mi došlo, že zase nemají žádný záznam credit history spojený s mým SSN, takže to nechtěli povolit.

Musela jsem tedy zavolat jak mi poradili na tom webu. A nastalo teprve to pravé peklo. Celý telefonát trval asi hodinu a půl a neustále jsem musela něco spelovat (moje jméno je specialitka) a paní mi musela pořád něco opakovat. Tady totiž hovory nahrávají a jak něco odsouhlasím, je to jakobych regulérně podepsala smlouvu. Takže to probíhalo tak, že paní deset minut diktovala podmínky vybraného plánu a nakonec se zeptala, jestli souhlasím. Ne, nestihla jsem všechno, ještě jednou prosím. Uši nastražené až na půdu, signál na prd, slyšela jsem toho tak půlku. Stejně jsem musela nakonec odsouhlasit skoro všechno, protože jsme to potřebovali vyřešit. Navíc paní používala neznámé pojmy, které jsem pochopila až když mi to popsala jako dítěti. Například se ptala, jestli chci nějakou službu (už si nevzpomenu jak se to jmenuje) - až když začala popisovat: bude bouřka a vám uhodí do baráku blesk a shoří vám spotřebiče atd. pochopila jsem, že nabízí nějaké krytí výdajů s touto událostí. Nakonec tohoto úmorného hovoru mě čekala ještě jedna jobovka. Prý nemůžou ověřit mé údaje (jo, to už jsem taky zjistila při online žádosti) a tak musíme zaplatit údajně vratný deposit 80 USD. Když u nich vydržíme více než rok, začne se platit elektřina z tohoto depositu (hmm, rozumím, vratný deposit). A další zábavná věc: budu muset poslat svoje SSN a pas faxem (tak to jsem ráda, že jsou moje citlivé údaje v bezpečí). Emailem nascanové to nejde a musí to být zítra do oběda. To mě málem jeblo, kde mám jako teď o půlnoci shánět fax? Druhý den ráno jsme to zkoušeli poslat od Martina z práce, ale nešlo to (prý to bylo daleko:). Nakonec se to po několika pokusech rozhodlo poslat, uff. Ještě dodám, že náš plán vyjde asi na 50-60 USD měsíčně, ale až tu začne peklo a pojede klimatizace na plné obrátky, to budeme teprve čumět.

Pojištění domácnosti

Další věcí, kterou bylo nutno vyřídit před podepsáním nájemních smluv, bylo pojištění domácnosti (liability a property coverage). Zase to podléhá ověřování kreditní historie a hrozí zamítnutí nebo vysoká kauce. Orosila jsem se při představě jak budu zase hodiny přilepená na telefoním sluchátku. Naštěstí to měli inteligentně propojené s naším online nájemním systémem, který rozpoznal, že už máme schválený apartmán a tím pádem i tohle už bylo předschváleno a šlo to naklikat přes net.

TV a internet

Ještě popíšu jednu zradu: kabelovka byla povinně součástí nájemní smlouvy (to není tak časté). Jak jsme zjistili, bylo to dost drahé (asi 45 USD měsíčně) a bylo tam jen pár kanálů. Na české poměry dost, ale tady je vše jinak (běžně se nabízí stovky kanálů). Z toho polovina byla španělsky, samá telenovela - nejde o mexickou TV, ale o americkou pro Mexíky. Je jich tu tolik, že španělština se stala druhou oficiální řečí. Zrada byla v tom, že když jsme chtěli zařídit internet, společnosti nabízí tzv. combo - podobně jako v ČR internet a kabelovku. Samotný internet nám naše kabelová společnost (Comcast) nechtěla dát. V Americe je ale výhoda větší konkurence a ochoty obchodníků udělat skoro cokoliv, aby získali nového zákazníka, takže jsme internet zařídili jinde (AT&T). Pochopitelně to vyšlo dráž (24 USD měsíčně) než kdyby to bylo součástí balíku s TV. Později jsme si opět vytelefonovali speciální krabičku (Digital Transport Adapter) od poskytovatele kabelovky, která odblokovala kanály na TV, tak už máme podobně jako průměrný Američan stovky kanálů. Martin tento další telefonický horor nazval vítězství nad systémem :-)

Netflix a spol.

Své oblíbené seriály můžu sledovat nejen v TV, ale i online, kdy chci a zdarma. Když nestihnu Bing Bang v TV, stačí kliknout na oficiální stránky TV stanice na internetu a spustit video, nemusím nikde hledat a stahovat. Další vynikající službou za hubičku je Netflix - nabízí za 8 USD měsíčně velké množství filmů a seriálů (ne uplné novinky).

Odpad

Sběr odpadu je také započítán povinně v ceně nájmu, účtují nám asi 25 dolarů měsíčně. Výhodou je, že nemusím chodit vynášet bordel někam do popelnice, ale hodím to jen před dveře do připravené bedny a každý večer to odnese služba.

Vybavení apartmánu

Camden Vanderbilt - šatnaMezi pozitiva velké části zdejších komunit patří, že se o spoustu věcí postarají. V apartmánu je kuchyň s moderní linkou, mikrovlnkou, troubou, myčkou na nádobí a lednicí. V samostatném kumbále je i pračka a sušička. Všude jsou slušně vypadající koberce. Apartmány jsou tu běžně vybaveny šatnami (my máme jednu větší a jednu menší) s regály, takže není třeba kupovat žádné skříně. V některých apartmánech měli dokonce šatnu velkou jak náš bývalý pokoj na koleji. Když jsme to říkali slečně co nás apartmánem provázela, začala se děsně tlemit, ale když zjistila, že si neděláme srandu, šíleně se vyděsila. Za zmínku stojí také velikost apartmánů - nic menšího než 60 m2 tu nenajdete a většinou k tomu bývá navíc ještě balkón. Samozřejmostí je parkoviště, my máme místo ve společné garáži.

Vysoká úroveň služeb

Líbí se mi také, jak se snaží o nás postarat i po podpisu smlouvy. Když něco není jak má, napíšu místní manažerce a ta se stará a ubezpečuje mě, že udělá všechno, abych byla spokojená (zatím to funguje). Pokud se něco rozbije nebo potřebujeme údržbáře (např. jsme si koupili novou sprchu a potřebovali jsme to zapojit), zadám požadavek online přes systém a ještě ten den sem naběhne jejich člověk a udělá to.

Online účty ke službám

Vyhovuje mi, že mám po tom hororovém vyřizovaní všechny služby online. Na internetu si můžu najít vše - za co platím, nastavit automatické platby (auto payment) atd. Jednou týdně mi chodí na email přesný výpis, kolik jsme probendili za elektřinu, o kolik to stouplo proti minulému týdnu a kolik byla venkovní teplota (na grafech je pak vidět, jak při větším vedru jela klimatizace na plné obrátky :). Jsou to takové blbůstky, na které si rychle zvykám.

Zařizování bytu

Po vyřízení základních věcí jsme ještě potřebovali vybavit byt. Překvapivě toho nebylo třeba moc kupovat, spousta věcí tu je. Koupili jsme postel velikosti king size :), velkou pohovku, která pojme případnou dvoučlennou návštěvu, TV se stolkem, stolek do obýváku, dva PC stoly a nádobí. Camden Vanderbilt - montáž PC stoluU PC stolů jsme se trochu zasekli, koupili jsme dva rozdílné, aby se nám vešli vedle sebe. Jenže po smontování jsem zjistila, že se pod ten můj nevejdu (kolenama drhnu o desku). Druhý den jsem to rozmontovala a dojela vrátit. Přijali to bez řečí, až při kontrole se mimochodem zeptali na důvod, ale jakoby je to moc nezajímalo. Druhý den jsem měla na účtě zpátky peníze. Makali jsme na tom o víkendech, jezdili po nákupech a montovali nábytek a po necelém měsíci jsme si spokojeně oddechli, že konečně bydlíme jako lidi.

Náš nový domov (Camden Vanderbilt) se mi moc libí, je to docela změna. Mimo to, že tu všude pobíhají veverky, jsou tu lepší služby i prostředí než na které jsem zvyklá z ČR. Přesto to tady patří spíš k průměru, pro místní luxus vypadá o hodně jinak...

Počáteční zařizování všech formalit zabere čas, vyžaduje důkladný průzkum a možná vám (stejně jako nám) bude lézt na nervy. V naší knize Ze Strahova do NASA jsem tyto nepříjemné počáteční kroky o něco lépe shrnula, krok za krokem.

Foto: Houston - nový domov v Camden Vanderbilt

Zpět nahoru

Sleduj novinky

Veržána na Facebooku Veržána na Google Plus Veržána na Twitteru Veržána na emailu

Naše kniha

Ze Strahova do NASA
Kniha o naší strastiplné cestě za americkým snem

Cestopisy

  • USA (2012-x) - o životě v Houstonu
  • USA (2010) - cestování po JZ Státech a ostrově Big Island
  • ŘECKO (2009) - cestopis o Aténách a ostrově Naxos
  • NĚMECKO (2006/7) - deník o životě v Německu, Švýcarsku a Francii
  • ITÁLIE (2005) - ferraty v Dolomitech, Lago di Garda a moře
  • RAKOUSKO (2005) - ferraty ve Wilder Kaiser a Mondsee
  • USA (2003) - životní lekce a splněný cestovatelský sen
  • ITÁLIE (2002) - dobrodružný stop do hor a k moři
  • ... více v sekci Cestopisy

Fotky

USA

VIETNAM

NĚMECKO

RAKOUSKO

ŠVÝCARSKO

FRANCIE

ŠVÝCARSKO a FRANCIE

ITÁLIE

ŘECKO

VELKÁ BRITÁNIE

  • ...a spousta dalších fotek

Moje projekty