Příprava cesty do USA

Jak připravit výlet do USA, co si vzít s sebou, kudy jsme jeli a co nás to stálo.

Po první návštěvě Spojených států v roce 2003 jsem tušila, že se vrátím. Letos se mi zase splnil jeden sen - procestovat alespoň část USA (národní parky jihozápadu, havajský ostrov Big Island). Cestovali jsme měsíc pronajatým autem ve 4 (já, Martin, táta a jeho partnerka Eva). Zajímala nás hlavně příroda a tentokrát jsem si tu ameriku chtěla užít víc "po svých". Naplánovala jsem trasu a volila spíše více dní strávených v parku (výlety, túry) než drive-in zážitky a koukání se z auta.

Procestované státy a počet nalezených geokeší

USA a GC
California California:50, Utah Utah:24, Arizona Arizona:21, Hawaii Hawaii:21, Nevada Nevada:2

Trasa

USA trasa
Ujeli jsme 2773 mil (4463 km) v USA a 720 mil (1159 km) na havajském ostrově Big Island.

V následující tabulce jsou navštívená místa (dny s převahou cestování jsou zvýrazněné):

1.27.5.Praha - Paris - San Francisco
2.28.5.San Francisco
3.29.5.San Francisco
4.30.5.San Francisco
5.31.5.San Francisco - Yosemite NP
6.1.6.Yosemite NP
7.2.6.Yosemite NP
8.3.6.Yosemite NP
9.4.6.Yosemite NP
10.5.6.Yosemite NP - Mono Lake - Lone Pine
11.6.6.Lone Pine - Death Valley NP - Las Vegas
12.7.6.Las Vegas - Hoover Dam - Route 66 - Grand Canyon NP
13.8.6.Grand Canyon NP
14.9.6.Grand Canyon NP
15.10.6.Grand Canyon NP - Monument Valley
16.11.6.Monument Valley
17.12.6.Navajo National Monument - Lake Powell
18.13.6.Lake Powell - Zion NP
19.14.6.Zion NP
20.15.6.Zion NP
21.16.6.Zion NP
22.17.6.Zion NP - San Bernardino National Forest
23.18.6.Lake Arrowhead
24.19.6.Los Angeles - Kona (Hawaii)
25.20.6.Los Angeles - Kona (Hawaii)
26.21.6.Kona - Captain Cook - Ho'Okena Beach Park
27.22.6.Ho'Okena Beach Park - Manuka State Park - Punaluu County Beach Park - Hawaii Volcanoes NP - Keeau - Pahoa - Kalapana - Kaimu Beach Park - Ho'Okena Beach Park
28.23.6.Ho'Okena Beach Park
29.24.6.Ho'Okena Beach Park - Pu'Uanahulu - Waimea - Honokaa - Waipio Valley - Luapahoehoe - Hakalau (Umauma Falls - World Botanical Gardens) - Ho'Okena Beach Park
30.25.6.Ho'Okena Beach Park - Hapuna Beach park - Ho'Okena Beach Park
31.26.6.Ho'Okena Beach Park - Kona - Los Angeles
32.27.6.Los Angeles - San Francisco
33.28.6.San Francisco - Amsterdam - Praha

Termín

Červen 2010 - termín jsem vybrala tak, aby ve vyšších nadmořských výškách (Yosemite NP) nebyl sníh a v poušti (skoro všude jinde) nebylo smrtící vedro (nakonec byl sníh i vedro, ale mohlo být i hůř). Na webových stránkách jednotlivých národních parků lze nalézt klimatické poměry několik let dozadu.

Náklady

za co$poznámka
letenky
letenka Pha - SF - Pha14872
letenka LA - Kona - LA - SF14546
auta
půjčení auta USA80311518 $ za 4 (32121,-)
benzín USA67268 $ za 4
půjčení auta Hawaii3334623 $ za 4 (13336,-)
benzín Hawaii1560 $ za 4
21 x campground
5 x Yosemite472CG Hodgdon Meadow (100 $ = 1887,- za 4)
1 x Lone Pine1CG Turtle Creek (5 $ za 4)
3 x Grand Canyon8CG Ten-x (30 $ za 4)
3 x Zion12CG South (48 $ za 4)
1 x Monument Valley0CG Mitten View
1 x Navajo Nat. Monument0CG Sunset View
1 x LA (San Bernardino)141CG Dogwood (28 $ = 564,- za 4)
6 x Hawaii776Camp Hookena (150 $ = 3102,- za 4)
7 x hotel
4 x San Francisco2471Regenncy Inn at SFO (234 $ = 4941,- za 2)
1 x Las Vegas611Stratosphere Hotel & Casino (60 $ = 1221,- za 2)
1 x Page606Budget Inn (57 $ = 1212,- za 2)
1 x Havaj800Castle Kona Bali Kai (150 $ = 3199,- za 4)
ostatní výdaje
pojištění50
SF - vstup Coit Tower5
SF BART8jízdenka vlak
SF F Line4historická tramvaj
SF mýtné2Golden Gate
vstup do NP20NP pass
sprcha5Yosemite - Curry Village
pračka2Grand Canyon
botanická zahrada14Hawaii
163 $46710 Kč$ = 21,2 kč
CELKEM:50166 Kč

Jak to naplánovat

Asi půl roku dopředu (někde i dřív) je nutné zajistit ubytování zejména v populárních národních parcích, pak letenku, rezervaci auta, doklady...

Rezervace ubytování

Jako první jsem musela zarezervovat kemp v Yosemite NP, o který je velký zájem a míst rychle ubývalo. Rezervovat je možné už na konci předešlého roku. Já jsem s rezervací trochu otálela a v lednu už zbylo jen posledních pár míst v kempu (campground) Hodgdon Meadow na západě parku (několik desítek mil od Yosemite Valley - "centra dění"). Podobná situace je i v dalších oblíbených parcích (Grand Canyon, Zion). Rezervaci kempů v národních parcích je nutno provést na oficiálních stránkách. Je nutné trochu umět anglicky, vytvořit si profil a mít kartu, kterou je možno zaplatit (na tohle mi stačila debetní embosovaná Visa).

Campground není kemp jak to známe z Evropy. Kempovací místo je obvykle pro 6 lidí, ale dá se objednat i skupinové místo. Každé takové místo bývá vybaveno lavičkami, stolem, ohništěm, grilem apod. Oproti evropským kempům je tady spousta prostoru a každá parta má pro sebe i několik desítek metrů čtverečních "v divočině". V kempu je nutné dodržovat místní pravidla, na která přísně dohlíží rangeři. Kempovací místo (site) stojí od 0 - 30 dolarů za 1 noc (pro celou partu). Cena bývá velmi příznivá, doslova pár babek za člověka zejména v kempech spravovaných federální vládou nebo státem. V komerčních kempech se platí víc, ale bývá tam větší komfort (sprcha, bazén, internet atd.)

Na Havaji je také nutné požádat o povolení spát v místních kempech (camping permit) a zaplatit na stránkách (my jsme platili 6,25 USD za osobu a noc, samotný kemp na pláži byl zadarmo).

Ve městech jsme rezervovali hotely asi měsíc předem (San Francisco, Las Vegas, Hawaii) na booking.com (rezervační systém bez poplatků i v češtině, platí se kartou, někdy si hotel předem zablokuje zálohu nebo celou částku). Cena cca od 30 do 40 dolarů za osobu a noc ve dvoulůžkovém pokoji.

Na mnoha místech jsme ale spali bez předem dohodnuté rezervace. Detaily k jednotlivým noclehům uvedu v dalších dílech cestopisu v každé konkrétní oblasti.

Letenky

Letenky jsme sledovali asi půl roku před odjezdem (na strankách agentů, vyhledávačů letenek i přímo u leteckých společností). Cena může kolísat, občas bývají různé akce, takže se vyplatí to trochu sledovat. Nakonec jsme objednali přímo od KLM (zpáteční let Praha - Paříž - San Francisco a San Francisco - Amsterdam - Praha za cca 15 tis. Kč, včetně poplatků) a American Airlines (zpáteční let Los Angeles - Kona a Kona - Los Angeles - San Francisco za cca 15 tis. Kč). U letenky na Hawaii se vyplatí kalkulovat s dnem odletu, víkendy byly o dost dražší.

S Holanďany jsme byli nadmíru spokojeni, s Amíkama už doufám nikam nepoletíme...

Rezervace auta

Rezervace asi měsíc předem u Hertz (stránky i v češtině), ale dá se i na místě. Na letištích většinou působí slušná konkurence půjčoven nabízející širokou škálu vozidel s automatickou převodovkou, včetně obytných s vysokým komfortem (RV, Trailer). Je třeba kreditní karta na jméno toho, kdo si auto půjčuje. Půjčovny se liší v drobnostech, některé počítají navíc různé příplatky a jiné to mají v ceně. Neomezený počet mil (unlimited mileage) a finanční krytí (pojištění) pro případ nehody a krádeže (LDW/CDW) a pojištění odpovědnosti (LIS) jsme měli v ceně. Dopláceli jsme 6 $ denně za pojištění osob (PAI) a osobních věcí (PEC), za plnou nádrž (FPO) a nějaké další drobné poplatky. Jinde se často připlácí za další řidiče (additional drivers) nebo nízký věk řidiče atd. Celkově nás to vyšlo na 1518 $ v USA a 623 $ na Big Islandu. Je třeba dát pozor zejména na pojištění, vyplatí se připlatit si takové, kdy veškerou zodpovědnost nese půjčovna. Některé půjčovny nepovolují výjezd auta za hranice (i do jiného státu v rámci USA), my jsme nesměli jen do Mexika.

Doklady a peníze

Přístroje

Vybavení do přírody

Informace

Amerika je výborná v tom, že poskytuje cestovateli vysoký komfort při plánování i následném výletě. Mnoho informací lze zjistit předem a naplánovat si tak cestu do detailu "u stolu". Internet mi k plánování bohatě stačil.

Na oficiálních stránkách U.S. National Park Service najdete snad i to co nepotřebujete. Stránky jednotlivých NP jsou velmi bohatým zdrojem informací, např. jak se do parku dostat, včetně aktuálního stavu silnic (třeba v Yosemitech můžou být cesty přes průsmyk uzavřené kvůli sněhu), poplatky, kempy, pravidla (zamykání jídla do boxů před medvědy atd.), fauna i flora (včetně informací co dělat potkáte-li nějaké zvíře), významné místa, treky, služby (kde si vyprat prádlo, kde se najíst, dokonce i kde se pomodlit v rámci různých náboženství), prostě najdete tam na co si vzpomenete... Uvádím pár webů pod správou NPS (míst, které jsme navštívili):

Nevládnete-li angličtině, tady je pár dobrých stránek v češtině:

Pár tipů na cestu

Jídlo

Chcete si osladit život? Jeďte do Ameriky... Všechno je nezvykle sladké, i to co normálně nebývá. Po týdnu už jsem ani nemohla projít kolem regálu s americkým chlebem vymáchaným v nasládlé melase. Musela jsem co nejrychleji vyklidit zamořený prostor a pokusit se najít něco k jídlu. Sehnat evropský nesladký chleba byl občas docela nelehký úkol. Při cestování po NP jsme si kupovali naložené maso na gril, i to bylo občas sladší, ale celkem to šlo. V civilizaci jsme se živili převážně ve fast foodech (burgery, saláty, bagety za cca 5 $, v menu o něco víc), jednou jsme navštívili kovbojský steakhouse (salát, steak, pivo asi 25 $). Ohledně "rozumného" jídla toho moc poradit nemůžu, prostě je to peklo :)

Ceny

Jsou uvedeny většinou bez daně - ta se v každém státě trochu liší (bývá to v řádu několika % z ceny, v našem případě většinou 5 - 10 %).

Jednotky

Imperiální jednoty jsou tu proto, aby nám znepříjemnily život:) Hodí se vědět alespoň:

Geocaching

Lovení v Americe je úplně něco jiného než u nás. Tradiček na nezajímavých místech je tam obrovská spousta. Proto se vyplatí mrknout, jestli vůbec existuje listing (něco jiného než šel jsem na procházku se psem, tak jsem tu dal keš). Naopak je tam spousta parádních EC na nádherných místech. Mysterek je v porovnání s ČR minimum a naopak virtuálek je tam dost, zejména v NP, kde se tradičky už nesmí dávat. Amerika také nabízí, v poslední době i u nás (ne)populární, power traily, např. kousek od Vegas je série o více než tisíci keší. Pár lidí už to snad dalo během jednoho dne, nevím jak, šílenost... Jednoho z nich jsem náhodou potkala u keše v SF, už má dokonce něco naloveno i u nás v ČR.

Zpět nahoru

Sleduj novinky

Veržána na Facebooku Veržána na Google Plus Veržána na Twitteru Veržána na emailu

Naše kniha

Ze Strahova do NASA
Kniha o naší strastiplné cestě za americkým snem

Cestopisy

  • USA (2012-x) - o životě v Houstonu
  • USA (2010) - cestování po JZ Státech a ostrově Big Island
  • ŘECKO (2009) - cestopis o Aténách a ostrově Naxos
  • NĚMECKO (2006/7) - deník o životě v Německu, Švýcarsku a Francii
  • ITÁLIE (2005) - ferraty v Dolomitech, Lago di Garda a moře
  • RAKOUSKO (2005) - ferraty ve Wilder Kaiser a Mondsee
  • USA (2003) - životní lekce a splněný cestovatelský sen
  • ITÁLIE (2002) - dobrodružný stop do hor a k moři
  • ... více v sekci Cestopisy

Fotky

USA

VIETNAM

NĚMECKO

RAKOUSKO

ŠVÝCARSKO

FRANCIE

ŠVÝCARSKO a FRANCIE

ITÁLIE

ŘECKO

VELKÁ BRITÁNIE

  • ...a spousta dalších fotek

Moje projekty